Banner

Neplačan dopust - Pisni dogovor, prispevki, zavarovanje

16. Oktober 2023

 

Ali želite na daljše potovanje in želite prositi za neplačan dopusta? Morebiti pa imate kakršnekoli osebne ali šolske obveznosti za katere bi potrebovali kakšen dan stran od dela. Plačan dopust je pravica, ki jo pridobite s skelnitvijo delovnega razmerja, na drugi strani pa se velikokrat vprašamo glede neplačanega dopusta, ko smo letni dopust že porabili. Si pravico do neplačanega dopusta lahko nekako zagotovite? Ali želite odsotnost z dela brez nadomestila plače? Vse in še več v naslednjih poglavjih.

 

Neplačan dopust - Pisni dogovor, prispevki, zavarovanje

 

 

Kdaj potrebujete neplačan dopust?

 

Razlogov za neplačan dopust je ogromno. Nekateri imajo posebne okoliščine, osebne ali šolske, mogoče si želite na sanjsko potovanje, ali pa mogoče iti za drugimi cilji kot je dodatno izobraževanje. Nekateri tudi zaradi večjega obsega opravljanja “popoldanske” dejavnosti ali raznoraznih družinskih razlogov.

 

Največkrat pa se boste spraševali po neplačanem dopustu, ko boste svoj redni letni dopust že izkoristili. Razlogi zaradi katerih pa lahko zaprosite za neplačan dopust pa so lahko opredeljeni tudi v vaši kolektivni pogodbi, ki zavezuje vas in vašega delodajalca. Tukaj pa je potrebno poudariti, da lahko prošnjo delodajalec zavrne, če vaša odsotnost slabo vpliva na delovne procese podjetja.

 

Neplačan dopust - Pisni dogovor, prispevki, zavarovanje

 

 

Nujno potrebujete pisni dogovor za neplačan dopust

 

Trenutno vas pri želji po neplačanem dopustu ne podpira zakon, ampak v praksi vam delodajalec lahko odobri neplačan dopust. Zanj se morate dogovoriti sami s svojim delodajalcem in pri tem paziti, da podpišete pisni dogovor. Tako se lahko jasno opredeljene morebitne obveznosti delavca in trajanje dopusta (začetni in končni datum). Tukaj pa ne pozabite skleniti dogovor o prispevkih za socialno varnost in njihovega plačila. Včasih je možno, da ure odsotnosti oddelate z nadurami ali pa da se del dela opravi na daljavo. Sami morate poskrbeti zato, da je dogovor natančen in skrbno opredeljen.

 

Neplačan dopust - Pisni dogovor, prispevki, zavarovanje

 

 

Kdaj mi lahko delodajalec zavrne neplačan dopust?

 

Kot povedano, vam pravica ni zagotovljena in vam jo lahko delodajalec zavrne kadarkoli. Četudi bodo razlogi za neplačan dopust navedeni v kolektivni pogodbi, lahko delodajalec zavrne vašo prošnjo. Največkrat pa je to v primerih, ko vaša daljša odsotnost povzroči težave in komplikacije glede organizacije dela in poslovanja podjetja.

 

V primeru, da se vam zdi, da vam je delodajalec zavrnil neplačan dopust in je bilo to moralno in etično vprašljivo, povejte to drugim na spletni strani preveri.podjetje.si in objavite svoje anonimno mnenje. Tako boste lahko iskalcem zaposlitve pomagali pri informativni odločitvi.

 

Neplačan dopust - Pisni dogovor, prispevki, zavarovanje

 

 

Trajanje neplačanega dopusta

 

Zakon ne pozna ‘neplačanega dopusta,’ kar pomeni, da so dogovori izrecno samo med vami in vašim delodajalcem. Toliko kot se boste dogovorili in zapisali v dogovoru o neplačanem dopustu, toliko ga boste imeli. Nikjer ni določil ali omejitev glede trajanja neplačanega dopusta.

 

Na eni strani imamo podjetja, v katerih je vse stvar dogovora, medtem ko bodo druga zavezana s kolektivno pogodbo. V primeru kolektivne pogodbe, morate biti o tem obveščeni. Načeloma pa v teh podjetjih lahko traja neplačan dopust največ teden ali dva. V Krki pa je na drugi strani omejen neplačan dopust na 30 dni na leto in sicer s podjetniško kolektivno pogodbo.

 

Neplačan dopust - Pisni dogovor, prispevki, zavarovanje

 

 

Prispevki in obvezno zavarovanje

Četudi vas ne bi bilo na delovnem mestu, mora delodajalec plačevati prispevke za socialno varnost in obvezno socialno zavarovanje. Delodajalec jih mora obračunati in plačati, saj je on tisti, ki je zavezanec za plačilo prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Za ostale prispevke pa ste zavezanec sami, a jih na mesto vas plačuje delodajalec in vam jih odtrga od vaše bruto plače. Glede na to pa, da vaju ne omejuje zakon, pa se lahko tudi dogovorita, da plačate vse prispevke, tudi tiste, ki jih sicer plačuje delodajalec.

 

Neplačan dopust - Pisni dogovor, prispevki, zavarovanje

 

 

 

V primeru neplačanega dopusta boste morali povrniti prispevke, ki jih vaš delodajalec ne more odtrgati od vaše plače (ker je ni), a jih mora delodajalec še vedno plačevati, saj vas za čas trajanja dopusta ne odjavi iz obveznih socialnih zavarovanj. Te prispevke ste mu jih dolžni.

 

Za več informacij si lahko ogledate 132. členu zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2).

 

 

 

Preberite tudi