V Sloveniji je zaposlovanje starejših delavcev postalo pomembna tema, ki odraža spreminjajočo se demografsko sliko in posledično potrebe na trgu dela. Staranje prebivalstva je globalni trend, ki ga doživljajo tudi razvite države, kot je Slovenija. Ta demografska sprememba postavlja pred družbo in gospodarstvo številne izzive, med katerimi je ena ključnih tudi vprašanje zaposlovanja starejših delavcev.
Kdo so »starejši delavci?
Starejši delavci se običajno opredeljujejo kot osebe, ki so bližje upokojitveni starosti, pogosto nad 50 let. Ker ljudje živijo dlje in se upokojujejo kasneje, je pomembno razumeti, kako integrirati starejše delavce nazaj v delovno silo ter izkoristiti njihove izkušnje in znanje.
Kljub temu pa se starejši delavci včasih soočajo s stereotipi in predsodki, ki lahko otežujejo njihovo zaposlovanje. Zato je pomembno, da se spodbuja vključevanje starejših delavcev v delovne procese ter ustvarjajo pogoji, ki omogočajo njihovo uspešno in enakovredno delovanje na trgu dela.
Razpoložljiva delovna mesta za starejše
V zadnjem četrtletju 2023 je bilo v Sloveniji razpisanih nekaj manj kot 21.300 prostih delovnih mest, kar predstavlja 4,0 % zmanjšanje v primerjavi s prejšnjim četrtletjem. Kljub temu je bil obseg prostih delovnih mest v primerjavi s preteklimi leti še vedno razmeroma visok, kar kaže na nenehno potrebo po delovni sili.
To nakazuje stabilnost gospodarstva in konstantno rast poslovnih aktivnosti, ki zahtevajo novo delovno silo, vključno s starejšimi delavci, ki imajo običajno obsežne izkušnje in znanje.
Za starejše delavce so še posebej primerna delovna mesta, ki zahtevajo več izkušenj in so manj fizično zahtevna. Podjetja pogosto cenijo izkušene delavce zaradi njihovega bogatega znanja in sposobnosti reševanja kompleksnih problemov.
Portali, kot sta Careerjet in MojeDelo, nudijo širok spekter možnosti za zaposlitev starejših delavcev, ki segajo od administrativnih del do specializiranih tehničnih ali svetovalnih vlog.
Ti portali omogočajo enostavno iskanje delovnih mest glede na področje dela, lokacijo in zahtevane kompetence, kar olajša proces iskanja zaposlitve za starejše delavce, ki želijo nadaljevati ali ponovno vstopiti na trg dela.
Ugodnosti za starejše delavce
Slovenija se zaveda pomena vključevanja starejših delavcev v delovno silo ter ponuja različne ugodnosti, ki olajšajo njihovo zaposlovanje in delo. Med temi ugodnostmi so delovna mesta, ki so prilagojena potrebam in izkušnjam starejših delavcev.
Zavod RS za zaposlovanje igra ključno vlogo pri spodbujanju zaposlovanja starejših delavcev. Izvaja programe, ki so namenjeni posebej tej ciljni skupini, med katerimi so subvencije za delodajalce, ki zaposlijo starejše brezposelne osebe.
Te subvencije lahko delodajalcem pomagajo pri kritju stroškov zaposlovanja starejših delavcev in jih spodbudijo k ustvarjanju priložnosti za tovrstno zaposlovanje. S tem se spodbuja enakopravno zaposlovanje starejših delavcev ter povečuje njihova vključenost in aktivnost na trgu dela.
Poleg tega se v Sloveniji vse več podjetij zaveda prednosti, ki jih prinaša zaposlovanje starejših delavcev, in aktivno ustvarja delovna mesta, ki ustrezajo njihovim potrebam in izkušnjam. To lahko vključuje prilagoditve delovnega okolja, prilagojene delovne urnike ali programe mentorstva, ki omogočajo prenos znanja in izkušenj med generacijami znotraj podjetja.
Kako si povečati možnosti za zaposlitev?
Starejši delavci se lahko aktivno vključijo v proces iskanja zaposlitve in si povečajo možnosti za uspeh na trgu dela s številnimi pristopi:
1. Nadaljnje izobraževanje in usposabljanje: Redno usposabljanje in pridobivanje novih veščin sta ključnega pomena za ohranjanje konkurenčnosti na trgu dela. Starejši delavci naj se zavedajo potrebe po stalnem izobraževanju, saj to lahko poveča njihovo strokovno znanje in jim omogoči prilagajanje spremembam v delovnem okolju.
2. Vzdrževanje aktivne profesionalne mreže: Starejši delavci naj ohranjajo stike s svojimi kolegi, preteklimi sodelavci in poslovnimi partnerji. Gradnja in vzdrževanje profesionalne mreže lahko prinese nove priložnosti za zaposlitev, saj se lahko izkažejo kot vir informacij o prostih delovnih mestih ali priporočijo za delovno mesto.
3. Uporaba karierne orientacije: Različni zavodi za zaposlovanje in svetovanje ponujajo karierne orientacije, ki lahko starejšim delavcem pomagajo pri načrtovanju in izvedbi njihovega kariernega razvoja. S pomočjo strokovnjakov lahko ocenijo svoje interese, spretnosti in cilje ter razvijejo načrt za dosego kariernih ciljev.
4. Prilagodljivost in pripravljenost na učenje: V dinamičnem delovnem okolju je ključno, da so starejši delavci prilagodljivi in pripravljeni na učenje novih stvari. Sprejemanje novih tehnologij, metod dela in pristopov lahko izboljša njihovo konkurenčnost na trgu dela in poveča možnosti za zaposlitev.
5. Prilagoditev življenjepisa: Starejši delavci naj prilagodijo svoj življenjepis tako, da izpostavijo svoje ključne izkušnje, dosežke in kompetence, ki so relevantne za želeno delovno mesto. Namesto obsežnega seznama vseh preteklih zaposlitev naj se osredotočijo na tiste izkušnje, ki najbolj izstopajo in so povezane z zahtevami delovnega mesta. Prav tako je pomembno, da življenjepis predstavi starejše delavce kot dinamične in prilagodljive kandidate, ki so pripravljeni na nove izzive in učenje.
Z aktivnim pristopom, kontinuiranim izobraževanjem ter gradnjo in vzdrževanjem profesionalne mreže lahko starejši delavci uspešno nadaljujejo ali ponovno vstopijo na trg dela ter izkoristijo številne priložnosti, ki jih ponuja sodobno delovno okolje.
Izjemen prvi vtis je ključ do uspeha
Prvi vtis je ključen pri iskanju zaposlitve, zato je pomembno, da starejši delavci poskrbijo za profesionalen videz in komunikacijo. Pri razgovorih za zaposlitev naj bodo prijazni, samozavestni in predstavijo sebe kot zanesljive in motivirane kandidate.
Poleg tega je pomembno, da so dobro pripravljeni na razgovor, da lahko jasno in prepričljivo predstavijo svoje izkušnje, dosežke in cilje ter izkažejo zanimanje za podjetje in delovno mesto. S tem bodo ustvarili pozitiven vtis na delodajalca in povečali možnosti za uspeh pri iskanju zaposlitve.
Preverite podjetje in izberite zaupanja vrednega delodajalca
Pri iskanju zaposlitve je izbira pravega delodajalca ključnega pomena za uspeh in zadovoljstvo na delovnem mestu, še posebej za starejše delavce. Portal "Preveri Podjetje" je odličen vir informacij, ki omogoča pregled mnenj zaposlenih o delodajalcih ter njihovo oceno delovnih pogojev, podjetniške kulture in odnosov v podjetju.
S preverjanjem mnenj zaposlenih lahko starejši delavci pridobijo vpogled v to, kako podjetje ravna s svojimi zaposlenimi, ali ponuja ugodne delovne pogoje ter ali spoštuje in cenijo izkušnje in znanje starejših delavcev. To jim lahko pomaga pri odločitvi o izbiri delodajalca, ki jim bo omogočil uspešno in zadovoljno delovno izkušnjo.
Poleg tega lahko portal "Preveri Podjetje" ponuja tudi informacije o razpoložljivih prostih delovnih mestih v posameznih podjetjih. Tako lahko starejši delavci na enem mestu dobijo vpogled v tako mnenja zaposlenih kot tudi v aktualne možnosti zaposlitve, kar jim olajša proces iskanja in izbire pravega delodajalca, ki ustreza njihovim potrebam in pričakovanjem.