Banner

Kako se pripraviti na službeni razgovor

21. Februar 2023

 

Službeni razgovor

 

 

 

Priprava na razgovor za delo

Ko se prijavljate na prosto delovno mesto, je za uspeh ključnega pomena, da se delodajalcu predstavite kot najbolj primeren kandidat za razpisano delo. Vaš prvi stik z delodajalcem oziroma kadrovnikom, zadolženim za iskanje kandidatov, je vaš življenjepis (kako sestaviti dober življenjepis, si preberite tukaj) in vaše spremno pismo, v katerem ga morate prepričati, da vas povabi na razgovor za delo.

 

Pomembno je, da v življenjepisu in spremnem pismu, ki ne smeta vsebovati slovničnih ali pravopisnih napak, dobro izpostavite svoje prednosti, da ste spoštljivi in nakažete svoje zanimanje za delovno mesto, na katerega se prijavljate. Če ste bili pri tem uspešni, vas bodo preko telefona ali elektronske pošte povabili na službeni razgovor.

 

Da bi delodajalca v svoje prednosti prepričali tudi v živo (ali v nekaterih primerih tudi preko video klica), se morate dobro pripraviti na službeni razgovor. Seveda gre v večini primerov za podoben postopek, pri katerem lahko pričakujete določena vprašanja, vendar pa se morate na vsak razgovor za delo pripraviti drugače.

 

 

Preverite podjetje

Predvsem je najbolj pomembno, da se v sklopu priprave na razgovor dobro pozanimate o podjetju, kamor se prijavljate na delo. O podjetju si preberite čim več, pozanimajte se, kaj je njihova glavna dejavnost, kakšni so njihovi (najuspešnejši) produkti in kdo so njihovi poslovni partnerji.

 

Zapomnite si ime direktorja, še boljši vtis pa boste naredili, če boste poznali tudi imena drugih pomembnih sodelavcev v podjetju. Ko se boste pripravljali na razgovor, je ključnega pomena, da preverite, kaj so tiste lastnosti in karakteristike, ki jih podjetje oziroma delodajalec ceni v svojih zaposlenih.

 

Veliko informacij vam je na voljo na spletu, saj jih podjetja delijo sama, lahko jih zasledite v kakih intervjujih z direktorjem, veliko skritih informacij pa dobite tudi na portalu preveri-podjetje.si, kjer trenutni in bivši zaposleni lahko anonimno razkrijejo mnenje in podajo oceno svojega podjetja.

 

 

Prvi krog razgovorov

Prvi krog razgovorov lahko poteka na sedežu podjetja, lahko pa se dogovorite tudi za razgovor preko video klica. V obeh primerih veljajo ista pravila, kako na delodajalca narediti dober vtis. Zelo je pomembno, da ste na službenem razgovoru točni, kar pomeni, da ste na dogovorjeni lokaciji vsaj 10 minut pred dogovorjenim časom začetka razgovora. Če zamudite, morate za to imeti dober razlog, a tudi sicer boste dajali vtis neresnosti, vaš delodajalec pa si bo morda mislil, da boste tako zamujali tudi na delo.

 

Na službeni razgovor pridite lepo urejeni. Oblečeni bodite v nekričeče barve in brez vpadljivih modnih dodatkov. Glede na vrsto zaposlitve pridite oblečeni v primerno uradna oblačila, usnjena jakna in strgane kavbojke torej ostanejo doma. Dame se lahko rahlo naličijo, vendar pretiravanje ni priporočljivo, kadar ne gre za delo, kjer je pomemben zunanji izgled. Ne pozabite si obuti čiste čevlje, urediti pričesko ter očistiti in skrajšati nohte, saj nekatera delovna mesta zahtevajo kratke nohte (npr. delo v zdravstvu).

 

Lepo morate biti urejeni tudi, kadar imate razgovor preko video klica, saj se bo od vas pričakovalo, da imate vklopljeno kamero. V tem primeru poskrbite, da bo vaš prostor (oziroma tisti del, ki je viden na kameri) pospravljen in lepo urejen, o svojem službenem razgovoru pa obvestite tudi sostanovalce ter poskrbite, da boste imeli mir in tišino.

 

Na prvi krog razgovorov s seboj prinesite svoj življenjepis, reference, portfolio (če ga imate) in zvezek s pisalom, da si boste lahko zapisali pomembne podatke, ki bi jih sicer pozabili. Bodite čim bolj samozavestni in sproščeni, nasmejani, prijazni in vljudni. Ko prvič spoznate sogovornika, pa naj bo to kadrovnik ali direktor podjetja, se predstavite jasno, poglejte v oči in ponudite roko. Tako boste že na samem začetku službenega razgovora naredili dober prvi vtis, vaš sogovornik pa vam bo veliko bolj naklonjen.

 

 

 

Vprašanja na razgovoru

Gotovo vas zanima, kakšna vprašanja vam lahko postavijo v prvem krogu službenih razgovorov. Na tej točki delodajalec dela selekcijo kandidatov, med katerimi bo nato na drugem krogu razgovorov izbral najboljšega. Da pridete do drugega kroga, se morate predvsem dokazati kot primeren kandidat, saj bodo na tem mestu najprej izločeni tisti, ki se zelo očitno ne ujemajo s kulturo podjetja ali ne dosegajo vseh standardov za zaposlitev.

 

Pogosto kadrovnik na začetku podrobneje predstavi podjetje in delovno mesto, na katerega ste se prijavili. Nato besedo predajo vam. Lahko povod dajo sami in vam postavijo vprašanja o vaši izobrazbi in delovnih izkušnjah, lahko pa vašo predstavitev povsem prepustijo vam. Vaša naloga je, da tako kot v spremnem pismu izpostavite tiste dele svoje izobrazbe in delovnih izkušenj, ki so relevantni za razpisano delovno mesto.

 

Bodite pozorni na to, da se vedno prikažete v najbolj pozitivni luči, vendar bodite iskreni, saj bo vaš sogovornik hitro zaznal, kdaj lažete. Vse podrobnosti, ki lahko vas ali vaše prejšnje podjetje prikažejo v negativni luči, preprosto izpustite. Pomembno je, da ne blatite svojega prejšnjega podjetja (če ste že zaposleni, a iščete novo službo), saj si bo sicer delodajalec mislil, da boste na tak način blatili tudi njega.

 

Sledila bodo vprašanja glede vaših ambicij, zakaj ste se prijavili na razpisano delovno mesto in kakšno delo vas veseli. Vaši odgovori morajo biti v skladu z delom, na katerega ste se prijavili. Izpostaviti morate torej, da vas veseli delo, ki vas čaka na tem delovnem mestu, da se radi učite in ste željni novih izkušenj.

 

 

Drugi krog razgovorov

Če ste bili na prvem krogu službenih razgovorov prepričljivi, vas bodo povabili na drugi krog razgovorov, torej ožji izbor, kjer bodo izbirali med najbolj obetavnimi kandidati in izbrali najboljšega. Na tem mestu se tekmovanje z drugimi kandidati resnično začne, zato se morate na ta krog prav tako dobro pripraviti. Še vedno držijo vsa pravila glede oblačil in obnašanja, pričakujete pa lahko nekoliko drugačna vprašanja.

 

Da imate potrebno izobrazbo in delovne izkušnje je bilo razvidno že iz prvega kroga službenih razgovorov, zato se v drugem krogu bolj posvetijo vašim etičnim načelom, življenjskim ambicijam in karakterju, saj tako presodijo, ali se boste karakterno ujeli s kolektivom in nasploh kulturo podjetja. Pričakujete lahko vprašanja, kako bi reagirali v izmišljeni situaciji, kako sicer reagirate, kadar ste pod pritiskom, kako se odzovete na konflikte s sodelavci ali prijatelji …

 

V drugem krogu službenih razgovorov vam lahko postavijo tudi nekoliko čudaška vprašanja ali vprašanja, ki se zdijo na prvi pogled čisto nedolžna, na primer kaj so vaši hobiji in ali imate radi otroke, vendar na tak način delodajalec ocenjuje, koliko časa boste lahko namenili delu, kako ste zanesljivi, kako boste delovali pod časovnim pritiskom ali v kolektivu, kjer lahko pride do slabih medsebojnih odnosov, in ali spoštujete avtoriteto ter sledite navodilom nadrejenega.

 

Kakšni so odnosi med sodelavci, kaka pričakovanja imajo nadrejeni in nasploh o delu v različnih podjetjih v Sloveniji lahko poiščete na portalu preveri-podjetje.si in si tako občutno izboljšate možnosti zaposlitve, saj boste na službeni razgovor prišli bolje pripravljeni od ostalih kandidatov.

 

 

Veliko sreče!

 

 

Preberite tudi