Banner

Kako se zaposliti v javnem sektorju ?

9. Maj 2023

 

 

Zaposlitev v javnem sektorju

 

Kako se zaposliti v javnem sektorju ?

 

Zaposlovanje v javnem sektorju je povezano z različnimi mnenji in tudi stereotipi. Med nekaterimi velja prepričanje, da zaposlitev v javnem sektorju predstavlja varno službo ter da je količina in zahtevnost dela manjša, kot to velja za zasebni sektor. Medtem ko gospodarski sektor ponuja bolj fleksibilne službe, zaposlitve za določen čas, kar ni nujno slavo, v zasebnem sektorju prevladujejo daljši postopki zaposlovanja oziroma, da je v javni sektor težje priti.

 

Tako kot vsaka zaposlitev, lahko rečemo, da ima tudi delo v javnem sektorju svoje prednosti in slabosti, ki jih spoznajte v nadaljevanju, če so organizacije v javnem sektorju, kjer se želite zaposliti, prejeli ocene ali komentarje (nekdanjih) zaposlenih pa enostavno preverite tudi na preveri-podjetje.si

 

 

Kaj je javni sektor

Za širšo javnost je javni sektor pogosto sinonim za sektor države, a pojem je nekoliko bolj kompleksen. 

 

Hitro brskanje na spletu nam poda prvo definicijo javnega sektorja, in sicer, da je “javni sektor izraz, s katerim zajemamo vse javnopravne organizacije (ali osebe javnega prava). Javni sektor je torej celota vseh oseb javnega prava – države in vseh drugih oseb javnega prava – ki jim država zagotavlja pravno subjektiviteto in določena pooblastila (Wikipedia)”. 

 

Še bolj natančno opredelitev nam poda Standardna klasifikacija institucionalnih sektorjev (SKIS), ki v javni sektor poleg sektorja država umešča še: 

  • Javne nefinančne družbe
  • Centralno banko in druge javne denarna finančne institucije
  • Javne zavarovalne družbe in pokojninske sklade
  • Javne izvajalce pomožnih finančnih dejavnosti

 

Na kratko pa govorimo o državnih organih, upravah samoupravnih lokalnih skupnostih, javnih zavodih, skladih in agencijah ter drugih osebah javnega prava, če so posredni uporabniki državnega proračuna, recimo: 

  • Policija
  • Zdravstvo
  • Socialno varstvo
  • Šolstvo …

 

Kako se zaposliti v javnem sektorju ?

 

 

Plača v javnem sektorju

Plače v javnem sektorju so zakonsko regulirane, višina plačilnih razredov pa javno dostopna. 

Vsa delovna mesta v javnem sektorju imajo določen naziv in so sistematizirana, kar pomeni, da so zanj določeni plačni razredi, začetna postavka in najvišja možna mesečna plača znotraj delovnega mesta. 

K plači lahko sodijo tudi zakonsko določeni dodatki, prav tako opredeljeni v javnih dokumentih, bodisi zakonu, pravilniku.

 

V Kolektivni pogodbi za javni sektor lahko preverite, kakšen zaslužek priteče določenemu delovnemu mestu. 

 

Aprila 2023 so se zaposlenim v javnem sektorju zvišale plače za en plačni razred oziroma 4 %. Povišanje plač v javnem sektorju je povezano s prenovo plačnega sistema, o kateri v maju 2023 potekajo tudi pogajanja med vlado in sindikati. 

 

 

Akt o sistematizaciji

V aktu o sistematizaciji delovnih mest, ki ga mora imeti vsak državni organ, uprava lokalne skupnosti ali druga oseba javnega prava, je določeno število in vrsta uradniških delovnih mest. V aktu so navedeni opisi delovnih nalog za posamezna delovna mesta, pogoji za opravljanje dela, tarifni razred, plačna skupina, podskupina in razred. 

 

Javne uslužbence ločimo na uradnike oziroma tiste, ki izvajajo javne naloge oziroma javno službo ter na tiste, ki opravljajo spremljajoča dela oziroma s svojim delom omogočajo izvajanje osnovne dejavnosti organa.

 

V javnem sektorju velja, da mora delavec ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi izpolnjevati pogoje, določene v kolektivni pogodbi ali s splošnim aktom delodajalca. 

 

 

Kako se zaposliti v javnem sektorju ?

 

 

 

Postopek izbire kandidatov za zaposlitev v javnem sektorju 

Zaposlitev v javnem sektorju definirajo določene specifike, vezane na Zakon o javnih uslužbencih (ZJU).

 

V javnem sektorju se postopek zaposlovanja izvede pod naslednjimi pogoji: 

  • Če je delovno mesto prosto;
  • Če se trajno ali začasno poveča obseg dela, ki ga ni mogoče opravljati z obstoječimi zaposlenimi javnimi uslužbenci;
  • Če ima organ dovolj sredstev za zaposlitev; 
  • Če je zaposlitev skladna s kadrovskim načrtom organa, ki izvaja postopek izbire kandidata;

 

Predstojnik organa mora najprej preverite možnost premestitve zaposlenega javnega uslužbenca iz istega organa na novo delovno mesto. Če se v roku za zasedbo delovnega mesta ne prijavijo zaposleni javni uslužbenci, ali če noben kandidat ne izpolnjuje zaposlitvenih pogojev, se prične postopek internega natečaja. 

Prednost imajo torej že zaposleni, pod pogojem, da izpolnjujejo zahteve, razpisane za zaposlitev na delovnem mestu. 

 

Interni natečaj omogoča premestitev javnega uslužbenca iz organa, ki zaposluje ali drugega organa na novo delovno mesto. Če se tudi ta postopek ne zaključi uspešno, sledi postopek javnega natečaja. 

 

Javni natečaj za organe državne uprave mora biti objavljen na spletni strani ministrstva za upravo, drugi državni organi javni natečaj objavijo na svojih spletnih straneh, lahko tudi v Uradnem listu Republike Slovenije in v dnevnim časopisih. 

Obveznost javne objave se nanaša na zaposlovanje novih delavcev.

Ko gre za delodajalca iz javnega sektorja ali gospodarsko družbo v večinski lasti države, je objavo za prostem delovnem mestu oziroma zaposlitvi obvezna tudi na Zavodu za zaposlovanje. 

Kandidati, ki se ne uvrstijo v izbirni postopek (uvrstijo se tisti, ki izpolnjujejo pogoje natečaja), se izda sklep, na katerega je možna pritožba. 

 

V kolikor v izbirnem postopku ni izbran najbolj strokovno usposobljen kandidat, se lahko javni natečaj ponovi. Če predpisan postopek ni bil izveden, se pogodba o zaposlitvi razveljavi. Ta se lahko razveljavi tudi, če javni uslužbenec ne izpolnjuje pogojev za delovno mesto. 

 

 

Kje lahko spremljate priložnosti za zaposlitev v javnem sektorju

 

Zavod RS za zaposlovanje

Prosta delovna mesta v državni upravi

Portal Moje delo, kategorija javni sektor in nevladne organizacije

Razpisi delovnih mest v šolstvu 

Zaposlitve v zdravstvu

 

 

Sindikati

Zaposlitev v javnem sektorju prinaša tudi možnost prostovoljne vključitve v sindikat. V javnem sektorju delujejo številni sindikati, njihovo delovanje ureja zakonodaja: Ustava republike Slovenije, Zakon o reprezentativnosti sindikatov, Zakon o delovnih razmerjih, Zakon o javnih uslužbencih in Zakon o sistemu plač v javnem sektorju.

Sindikati imajo pravico sklepati kolektivne pogodbe s splošno veljavnostjo, sodelujejo v socialnih dialogih z delodajalci, delodajalskimi organizacijami in vlado, članom pomagajo tudi v individualnih postopkih uveljavljanja pravic in interesov.

Kaj so prednosti vključitve zaposlenega v sindikat?

Člani pridobijo pravico do strokovnega svetovanja o prejemkih iz delovnih razmerjih, brezplačno pravno svetovanje s področja delovnega in socialnega prava, posredovanje pri delodajalcu itd.

 

Služb v javnem sektorju je ogromno in na praktično vseh področjih dela. Ne gre zgolj za uradnike, pač pa učitelje in profesorje, medicinske sestre in druge zdravstvene delavce, vojsko, gasilce, administrativne delavce, znanstvenike in raziskovalce ter številne druge poklice. V javnem sektorju delujejo številne organizacije in organi, ki lahko ponujajo boljše ali manj dobre delovne pogoje, zato pred odločitvijo, da je zaposlitev v javnem sektorju resnično primerna za vas, tudi te preverite na našem portalu.

 

 

Preberite tudi